Na rozloučenou

Jsi traverza na mejch zádech
Musím tě zahodit, abych dejchal
Byla jsi pro mě vždycky jen zátěž
A já chci přestat

Byli jsme pár, jako Bonnie a Clyde
Jenom ty a já, malá děvka
Kouřila mi, kopala, chtěla si hrát
Tak chodila spát zbitá pěstma

Odešla pryč, já zůstal čekat
Dával si za vinu, proč jsem tě nechal
Měl jsem strach, tak jsem to bral
Kdybych to nenechal jít, tak tam ležím já

Refrén:

Jsi traverza na mejch zádech
Musím tě zahodit, abych dejchal
Byla jsi pro mě vždycky jen zátěž
A já chci přestat

Jseš projektil kterej mám v hlavě
Cítím jak letí blíž a blíž
Tak dlouho tady ležíme na dně
Že jsi zapomněla jaký je to prostě žít

Musím ti říct: byl to parádní pohřeb
Tak komorní koncert, emoce tekly proudem
Pochopil jsem, jak vypadá konec
Ale když jsem šukal mrtvolu, tak vypadala oukej

Dokážeš pochopit, jak to může bolet? (Co?)
Dávat si za vinu, když odejde člověk?
Psal jsem ti tracky, šlo slyšet tam dole?
Řekli, co peklo, pojď, zvedni mi prodej

Refrén

Interpretace

Většina EP Následky, které teprve výjde, zřejmě bude řešit ženy ve Štěpánově životě. Ty je zatím obtížné od sebe rozeznat.

Track Na rozloučenou, ke kterému vyšel i klip, je věnován dívce přezdívané už za S-Koreho Charlotte Buff/Šípková růženka, která v patnácti letech zřejmě spáchala sebevraždu podřezáním svých žil (ve videu se chystá oběsit).

Dotyčná se narodila v roce 1993 a život si vzala 2008. Podle ní zřejmě Třetí jaro v roce 2011, a šesté 2014, kdy by jí bylo 21 let. "Potkal jsem ji na jaře, když venku padal sníh" může, a nemusí být také o ní, jako spousta jiných tracků. Podle Štěpána jsou někeré věci neinterpretovatelné pro lidi, kteří ho osobně neznají.

Klip začíná textem: "Muž se stává dospělým v momentě, kdy pochopí, že existují horší věci než smrt". Pod ním jsou čtyři přeskrtnuté čáry a jedna nová. Může to znamenat 6, jako šest let, které uplnynuly, ale jako vždy... také nemusí.

Ve videoklipu Štěpán stojí před zrdcadlem, míří si pistolí na hlavu a zpívá, kolem krabičky antdepresiv... "Kapky vody v koupelně prší na tvým ksichtě, vidíš tu zrůdu v zrcadle, ten hajzl je v tobě. Zápěstí drží zbraň a sklo je mokré. Deset sekund do konce, než na něm skončí mozek"? To se střídá se scénami, kde se černovlasá dívka chystá oběsit někde v lese, dalšími záběry Štěpána, hrajícího a zpívajícího tentokrát ve venkovních lokacích, a střípky, kdy kamera zabírá plynovou masku. Štěpán se ale na konci nezabije, stejně tak dívka. On odkládá zbraň a ona se usmívá. Celek prý neskrývá velký příběh, má jen vyjádřit pocit.

Klip netočil ing. Vladimír Šour, ale nízkonákladově sám Štěpán, je to jen interní vtip pro lidi, kteří se účastnili natáčení. Také datum 14. 9., kdy video vyšlo, má být nějakým tajným způsobem vtipné.

Text písně nadívku vlastně útočí: "Byla jsi pro mě vždycky jen zátěž...". Ona se zabila a Štěpán se vinil, že ji nechal. Zřejmě nechal ji se zabít, ne nechal jako opustil ještě před její sebevraždou. Pak "zůstal čekat" jako když "sliboval věrnost mrtvole v rakvi". Nakonec to "nechal jít", a začal zase žít, jinak by se z toho úplně zbláznil.

I když Štěpán už jako S-Kore říkal věci jako "Už dávno je mi to jedno. Nezlob se na mě, už mi to není fakt líto, tak jsem tam nebyl dřív, tak jsem tě nechal chcípnout", stále o ní dělá další tracky, kde se dokonce prolíná tendence vše perverzně zesměšňovat. Dívce to vyčítá, ironizuje její pohřeb, mluví o šukání její mrtvoly, ptá se jí: "Co peklo? Pojď, zvedni mi prodej"... Jako by to, že mu to už není líto, chtěl dát co nejhlasitěji najevo.

"Jseš projektil, kterej mám v hlavě, cítím jak letí blíž a blíž", připomíná, jak Štěpán řekl: "Myšlenka je červotoč, který se zavrtá do hlavy a zůstane tam do té doby, než se materiál rozpadne".

Zmínění Bonnie a Clyde byli populárním zločineckým párem. Se svým gangem loupili, dokud nebyli zabiti.

Pomozte nám výklad textu vylepšit:

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat